Aspen Times - April 8, 2014
This Articles Features winners of the NASTAR National Championships 2014.
Aspen Diva, Kelly Beairsto won the National Title in her division.
Home   Media   Aspen World Synchro Championships   Diva Ski & Coaching Week   Sponsors   DIVAS   Contact Us
Aspen, Snowmass skiers win NASTAR titles

National champions.

Crown these local folks and their teams the national champions — the NASTAR national champions.

The Nature Valley NASTAR National Championships returned to Snowmass last week with more than 900
participants from all across the country.

Olympic gold medalist and World Cup giant slalom champion Ted Ligety set the par (or standard) time for the
NASTAR Nationals.

Aspen’s own Casey Puckett, a five-time Olympian and former World Cup racer, consistently posted the second-best
time to Ligety. Puckett also is a two-time Winter X Games gold medalist in skiercross.

Puckett raced against U.S. Ski Team standouts present and past — Steve Nyman, Eric Fisher, Stacey Cook, AJ Kitt
and Kaylin Richardson.

The winners in each age and ability class at nationals were invited to compete in the Race of Champions. According
to NASTAR director Bill Madsen of Aspen, each champion carried their handicap into the race so that every
competitor had a chance to go for the win.

The highest handicapped racers took to the course first.

In the men’s Race of Champions, Adam Adkins edged Steven Coulter in a battle of skiers from Hidden Valley, Mo.

Aspen local Mike Maple posted the fastest raw time to take the overall men’s win.

He also had the third fastest discounted time in the NASTAR handicap system.

Maple is the father of U.S. Ski team racer Wiley Maple.

On the women’s side, Ellie Peine won the fastest time both in raw figures and discounted figures. The women’s U16
platinum division winner edged Heidi Butler of Buck Hill, Minn., for the raw title.

The third fastest overall time was posted by the 55-59 platinum division champion, Janette Saylor of Frisco.

The combined division at NASTAR Nationals combined telemarkers, snowboarders and adaptive racers together to
compete for men’s and women’s overall titles.

The women’s race was won by 7-year-old telemarker Adelaide Ryerson of Aspen, with Lyta Foulk taking second
and Lauren Jackson earning the bronze medal.

The race for the fastest raw time was dominated by telemarkers. Foulk recorded the fast time ahead of Chantelle
Jordan in second and Ryerson in third.

The men’s combined division also was also dominated by telemark racers. Tom DeGroff took the win ahead of
Frank Becker and Larry Fisher.

Telemarker Joshua Poper had the fastest raw time followed by Jeff Cole. The third and fourth fastest raw times came
from snowboarders Mark Hogan and Arne Carlson.

Aspen and Snowmass skiers collected a bevy of awards at the NASTAR Nationals. A full list of finishers is
available at nastar.com.

Top local finishers include:

Bryce Maple, Aspen, first place in gold division, female 80-84

Vinio Zanier, Snowmass, first place in gold division, male 80-84

Martha Madsen, Aspen, second place in platinum division, female 75-79

Barbara Fleck, Aspen, first in gold division, female 75-79

Mike Schermer, Basalt, second in bronze division, male 75-79

Karen Woodard, Aspen, second in gold division female 65-69

Peter Pfeifer, Snowmass, first in gold division, male 65-69

Andrea Arms, Basalt, first in platinum division, female 60-64

Susan Hopper, Carbondale, second in platinum division, female 60-64

Marlene Mickey, Aspen, second in platinum division, female 55-59

Scott Nichols, Aspen, third in platinum division, male 55-59

Mary Morse, Snowmass, second in gold division, female 1-5

Luka Smalls, Aspen, second in platinum division, male 1-5

Lawrence Maytin, Aspen, thid in platinum division, male 1-5

Cameron Blatz, Snowmass, third in gold division, male 1-5

Malcolm Berg, Aspen, first in silver division, male 1-5

Alxander Freidheim, second in bronze division, male 1-5

Angelina Zimmerman, Snowmass, second in gold division, female 6-7

Ingrid Cassidy, Aspen, third in silver division, female 6-7

Adelaide Ryerson, Aspen, first in snowboard/telemark/disabled division, female 6-7

Eli Cohen, Snowmass, second in platinum division, male 6-7

Jay Zimmerman, Snowmass, second in silver division, male 6-7

Edwin Ryerson, Snowmass, first snowboard/telemark/disabled division, male 6-7

Ronnie Bedford, Snowmass, second in silver division, female 8-9

Cece Cassidy, Aspen, third in silver division, female 8-9

Owen Shlesinger, Aspen, third in platinum division, male 8-9

Hudson Klindworth Aspen, second in silver division, male 8-9

Mateo Bakken, Aspen, third in bronze division, male 8-9

Henry Henley, Aspen, first in gold division, male 12-13

Kyle La Couture, Glenwood Springs, first in platinum division, male 14-15

Kelly Beairsto, Snowmass, first in gold division, female 50-54

Mike Maple, Aspen, first in platinum division, male 50-54

Chris Wirkler, Carbondale, second in platinum division, male 50-54

Todd Klindworth, Aspen, first in gold division, male 50-54

Steve Zanier, Basalt, second in silver division, male 50-54

Mark Hogan, Snowmass, first in snowboard/telemark/disabled division, male 50-54

Tom Morris, Aspen, second in snowboard/telemark/disabled division, male 50-54

Scott Strickland, Aspen, first in platinum division, male 45-49

Arlid Ottersen, New Castle, third in platinum division, male 45-49

Niki Toomey, Snowmass, first in gold division, female 30-34

Lauren Jackson, Aspen, first in snowboard/telemark/disabled division, female 21-29

Dylan Bontempo, Snowmass, second in gold division, male 21-29

Brent McDonald, New Castle, first in bronze division, male 21-29

Aspen Mountain Team

NASTAR National Champions

Name Pts

Lawrence Maytin 10.000

Lily Reitter 10.000

Bryce Maple 10.000

Owen Shlesinger 10.000

Jake Morgan 10.000

Martha Madsen 10.000

Scott Strickland 10.000

Luka Smalls 10.000

Susan Hopper 9.970

Andrew Gunther 9.940

Scott Nichols 9.920

MacKenzie Klindworth 9.600

Sawyer Johnson 9.600

Viggo Morgan 9.470

Matt Johnson 9.410

Marlene Mickey 9.410

Todd Klindworth 9.410

Jasper Johnson 9.360

Henry Henley 9.330

Steve Henley 9.220

David Amory 9.190

Malcolm Berg 9.160

Holden Johnson 9.090

Ellie Culman 8.920

Parker Kendrick 8.890

Monte Musselman 8.750

Bob Bogner 8.470

Hudson Klindworth 8.440

Lillian Cassidy 8.440

Karen Woodard 8.370

Jack Prusky 8.120

Ronnie Bedford 8.010

Cece Cassidy 7.480

Ingrid Cassidy 7.050

Anna Wolf 6.210

Casey Dittmer 5.480

Tom Morris 5.260

Mateo Bakken 3.190

Alexander Freidheim 1.000

Snowmass Ski Area Team

Fifth place

Peter Dohr 10.000

Kelly Beairsto 9.930

Niki Toomey 9.850

Cameron Blatz 9.830

Mary Morse 9.810

Chris Wirkler 9.750

Sam McDermott 9.660

Nicholas Dohr 9.650

Cory Ferguson 9.600

Tessa Osborne 9.430

Peter Pfeifer 9.360

Edwin Ryerson 9.320

Alex Moraru 9.290

Mark Hogan 9.270

Andrei Spiride 9.210

Angelina Zimmerman 9.160

Vinio Zanier 9.130

Campbell Maybon 9.100

Matthew Kelly 9.100

Jack Rupert 8.820

Brad Stephens 8.780

Darrell McNabb 8.700

Adelaide Ryerson 8.600

William Madsen 8.590

Jay Zimmerman 8.560

Rupert Ingram 8.490

Deborah Madsen 8.400

Dylan Bontempo 8.390

Casey Blatz 8.260

Aspen Haase 8.030

Trevor Casper 7.850

Cristina Moraru 7.690

Lexy Loewenstein 7.610

Ela Stevenson 7.490

Sabrina Zanier 7.450

Lev Seidman 7.380

Bruce Bowen 7.360

Ashley Brennan 7.260

Jessica Smith 5.070

Lauren Jackson 4.990

Mike Schermer 4.530

Dallas Wicke 4.100

Heather Edmands 3.090

Isabelle McNabb 2.550

Ford Stephens 2.140

Aspen Highlands Team

48th place

Mike Maple 10.000

Mark Kwiecienski 9.740

Sid Barnett 9.270

Jeffrey Cole 7.980
Link to Aspen Times article April 8, 2014
Aspen, Snowmass skiers win NASTAR titles